نویسنده کسی است که…

نویسنده‌ها و شاعرها را خیلی دوست دارم می‌دانی چرا؟ چون برخلاف آدمهای دیگر که حقیقت را در پستوی ذهنشان تلنبار می ‌کنند آنها آن را جاری می‌کنند. آن‌ها خودشان را می‌نویسند و چه حقیقتی بالاتر از این است که آنچه خودت هستی را بنویسی؟

به همین دلیل نویسنده ها را دوست داریم. چون آن‌چه که جسارت بیانش را نداریم به تحریر می‌آورند.

من معتقدم درون ما آدمها یک شخص دیگری نهفته است. همان که گاهی به حرفش گوش نمی‌دهیم و همان که از دید دیگران پنهانش می‌کنیم. همان که همیشه راست می‌گوید و اگر به حرف او گوش دهیم پشیمان نمی‌شویم. درون من هم چنین کسی هست. همان که ساده تر از خود من گوشه ای نشسته و همه چیز را می‌داند. و البته شنیدنِ او خیلی سخت است. چه برسد به اینکه حرفهایش را هم بنویسیم. اما آدمهای کمی هستند آن چیزی که درونشان می‌گوید را ساده و روان و بی‌پروا روی کاغذ می‌آورند و من به این آدمها می‌گویم نویسنده. اگر حرفهایشان موسیقی هم بیافریند می‌گویم شاعر. به هر حال نویسنده‌ها و شاعر‌ها چنین آدمهایی هستند. چه بسیارند آنان که مهجور مانده‌اند و چه بسیارند آنان که قلابی‌اند.

بهمن فرسی هم یکی از همان نویسنده‌هاست. او را نویسنده نمی‌نامم چون توصیفات هنرمندانه‌اش از صحنه‌ها و موقعیت‌ها و شخصیت پردازی‌ها در رمان شب یک شب دو انگشت به دهانت می‌کند. او را نویسنده می‌نامم چون مفاهیم را لابلای توصیفاتش هوشمندانه می‌پیچد، آن چنان که کمتر کسی جرأت گفتن و نوشتنش را دارد و حتا تابِ خواندن و شنیدنش را.

3 thoughts on “نویسنده کسی است که…

 1. سلام
  دستفروش ها دارند ولی خیلی بی کیفیت هست و اصلن ارزش خرید نداره… اگه شما با کیفیتش رو پیدا کردین به من هم خبر بدین
  کانال تلگرام باشگاه نویسندگی هم سر بزنید

  @writingclub

 2. پریسا جان.
  چقدر دلم می‌خواست این کتاب رو این اطراف داشتم و می‌خوندمش. بعد از شاهین کلانتری، تو دوباره اسم بهمن فرسی روتوی ذهنم‌ های‌لایت کردی.
  امیدوارم بتونم از دست‌فروش‌های انقلاب، این کتاب رو گیر بیارم.
  راستی توصیف تو هم من رو انگشت به دهان کرد.

  1. سینا جان
   کتاب خوبیست، من هم پیشنهاد می‌کنم بخوانی. اگه به انقلاب دسترسی داری دستفروش‌های کنار خیابان آن را دارند. من از آن‌ها گرفتم. ممنونم لطف داری:)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *